Chcete domů ježečka ?

Blíží se podzim a lidé začínají volat o rady, co s nalezeným ježkem. Základní otázkou ovšem je, jak je velký a těžký. V době prvního sněhu by měl mít ježek asi 750 gramů. Velikost odpovídá zhruba dvěma dlaním Takový ježek se o sebe sám postará, zaleze si do vhodného zimního úkrytu a hibernuje. Sníží svou tělesnou teplotu, metabolismus a většinu zimy prospí. Pokud dostatečně velkému a silnému ježkovi tuto možnost nedáme, vstupuje do jara s poněkud vyčerpaným organismem.
Zcela jiná situace je u malého, nedostatečně velkého a vykrmeného ježečka. V jednom televizním pořadu byl velikostně přirovnán k tenisáku. Ano, takový ježek se bez naší pomoci neobejde.

Pokud si nejsme jisti, ježka zvážíme. Chcete-li to provádět na kuchyňské váze, vřele doporučuji podložit zvíře igelitem a vážit v krabičce. jejíž hmotnost potom odečteme. A pozor, ježek mívá blechy. Je jich obvykle hodně a jsou hladové, rozhodně nepohrdnou člověkem, kočkou, psem, křečkem, morčetem, zkrátka žádný savec jí není cizí.
O odblešení křečka se poraďte s veterinářem nebo v útulku. Sice ne každý útulek bude schopen a ochoten přijmout ježky, ale určitě vám poradí.
Kromě blech trpí ježci vnitřními parazity, a proti nim existují speciální léky. Ty se však nesnášejí s některými léky proti blechám, a to je právě důvod, proč by odblešení a odparazitování vůbec měl provést veterinář a nikoli laik. Navíc veterinář může posoudit zdravotní stav a skutečnou potřebu provést ježka zimou v zajetí. Skutečně ne každý bodlináč to potřebuje a ti co to zvládnou sami to jitě budou zvládat raději na svobodě.

Pokud skutečně bude nutno ježka zimovat v zajetí, zapomeňte prosím na klasické obrázky a nenuťte mu ovoce. Ježek je masožravec. Opakuji: Ježek je masožravec. A speciálně - JEŽEK JE HMYZOŽRAVEC. To znamená, že potřebuje libové maso bez tuku, běžně se totiž živí ponravami, žížalami a slimáky a tuk tráví velice obtížně. Čili žádné piškoty, žádné mléko, žádná jablíčka. Ale můžete mu nabídnout kočičí granule a konzervy a vodu. Granule pouze čerstvě namočené a je nutno je často měnit. Počítejte s tím, že ježek není příliš čistotný. Ježčí trus páchne jako trus každého masožravce, tak s tím počítejte. Navíc je to noční zvíře, takže představa, že budete mít přítulného domácího mazlíčka v bytě se může změnit v rozčarování, když zjistíte, že přes den se s vámi nebaví a v noci dělá randál. TAkže nejlepší je sklep s teplotou sice nad nulou ale pod deset stupňů, kde bude mít výběh asi metr na metr, boudičku, seno a listí, maso a vodu. A vaši častou úklidovou službu.

A pecka na závěr : kromě automobilů jsou největším průšvihem ježků zahrádkáři s pohrabanými zahrádkami. Když jich je moc pohromadě, nemají se ježci, žáby, užovky, ještěrky atd atd ve městech kam schovat. Jednotné městské anglické trávníky se tak stávají z hlediska potřeb přírody pouhou monotónní pustinou. A venkov na tom už dnes bohužel nebývá o moc lépe.