Kočičí retroviry

Retroviry koček jsou velmi zákeřní původci kočičích chorob s velice dlouhou inkubační dobou, řádově měsíce až léta. Viry se vylučují slinami, močí, lékem, krví a kromě těchto tělesných tekutin a kontaktem s nimi se přenáší i na koťata již během jejich nitroděložního vývoje a na dospělé kočky a kocoury se přenáší také (ale NEJENOM ! pohlavní stykem) . Protože se tyto viry přenášejí i slinami, mohou se kočky nakazit blízkým kontaktem. Ovšem i sekundárně se kočky mohou vzájemně nakazit - TEDY NAPŘ. PŮJČOVÁNÍM PŘEPRAVEK . Každá kočka by měla mít SVOU VLASTNÍ PŘEPRAVKU .

Léčit se tyto choroby nedají, je možno pouze podporovat iunitní systém a potlačovat projevy ostatních přidružených chorob. Mezi nejslavněší retroviry patří HIV, lidská AIDS, o které bude ještě zmínka. Evropští veterináři se nedomnívají, že by byli kočičími viry ohroženi lidé, američtí kolegové s námi v některých případech nesouhlasí.

A nyní k jednotlivým chorobám:

FeLV - Feline Leukemia Virus

Nositel viru nemusí mít žádné klinické příznaky a přesto může virus šířit dál. Po určité době se může snížit až vymizet imunita a kočka se stává vnímavou pro jakoukoli infekci podobně jako u FIV. Na tyto choroby je třeba myslet u koček s dlouhodobým nebo opakovaným prskáním a výtokem z očí, které odolává léčbě.
Druhou formou této nemoci jsou lymfomy - nádory lymfatických systémů - v podkoží, mízních uzlinách a na střevech.
Velmi podstatnou informací je fakt, že PROTI TÉTO NEMOCI EXISTUJE PREVENTIVNÍ POSTUP.
Krevní test může potvrdit nebo vyloučit přítomnost protilátek v krvi a tím informovat o případné infekci - nebo naopak o její nepřítomnosti. Test lze provést v ordinaci veterinárního lékaře během 10ti minut a pokud je výsledek negativní, LZE PROTI TÉTO CHOROBĚ NAOČKOVAT - za 14-21 dní je ale potřeba revakcinovat. Dále se revakcinuje každých 12 měsíců - ne déle ! Pokud chcete připouštět svou chovnou kočku, žádejte předložení očkovacího průkazu chovného kocoura s negativním testem na FeLV a zkontrolujte, zda od té doby je FeLV pravidelně revakcinována. Pokud chybí některá vakcína v řadě, raději se poohlédněte jinde. MAjtelům chovného kocoura doporučuji striktně vyžadovat dotéž od majitelů koček.
Výsledek vyšetření může být buď ze Státního veterinárního ústavu nebo od praktického veterináře. V tom případě je opsán v průkaze typ testu, jeho výrobní číslo a datum vyšetření. Nebo . ještě lépe - může být v průkazu přímo nálepka z tohoto testu a potvrzení negativity. Testuje se chromatograficky, provedení je velmi podobné těhotenskému testu.

FIV - Feline Imunodeficiency Virus

Klinicky je nerozlišitelný od viru FeLV a ještě relativně nedávno byly oba viry považovány za totožné. Virus je blízký příbuzný viru HIV, přesto je na člověka nepřenosný.
U koček proti němu NEEXISTUJE OČKOVÁNÍ. Existuje ale test velmi podobný jako u FeLV, někdy dokonce jsou oba testy spojeny.
Pozitivní zvířata je třeba vykastrovat a izolovat, aby nemohla dále virus roznášet.
Na FIV je třeba myslet při opakovaných případech infekční rhinotracheitidy, kočky s opakovanými průjmy, horečkou nejasného původu, zvětšenými mízními uzlinami, anemií, leukopenií (malým množstvím bílých krvinek v krvi), kočky se zánětem dásní.
Pro chovná zvířata platí totéž co u FeLV (kromě možnosti očkování ) - tj provést test na půl roce věku a od majitele druhého chovného zvířete požadovat předložení potvrzení o negativním vyšetření na FIV.

FIP - Felinní Infekční Peritonitida

Infekční zánět pobřišnice koček je další ze skupiny virových chorob s dlouhou inkubační dobou a nespecifickými příznaky. Kromě imunosuprese (oslabení imunity) se FIP projevuje ztrátou hmotnosti, stále častějším zvracením, pozdější postupnou ztrátou schopnosti chodit a bolestmi břicha. Osvalení hřbetu ubývá, vytváří se dojem tzv. ostrého hřbetu (vystupuje páteř), naopak břicho se zvětšuje otokem vody event. plynatostí. Léčba je pouze symptomatická - tj. vedoucí k dočasnému zmírnění problémů. Pro tuto chorobu platí totéž co pro předchozí - lze ji diagnostikovat imunologicky a pozitivní zvířata oddělit od zdravé populace koček. Od letošního roku je k dispozici vakcína, která se dává dvakrát za sebou po 14-28mi dnech a vždy po roce jednou.